اختلاف 4 برابری قیمت آپارتمان بین گرانترین و ارزانترین مناطق در تهران

تحولات بازار مسکن در شهریورماه

0 نظر
طبق آخرین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن برای خرید خانه در تهران و اجاره خانه در تهران در شهریورماه 1401 از میان مناطق 22 گانه این کلان شهر ، منطقه 5 شهرداری با بیشترین سهم از معاملات در صدر و بعداز آن به ترتیب مناطق 2 و 4 و 10 در رتبه های بعدی قرار دارند.
دراین گزارش تعداد آپارتمان های مسکونی معامله شده در تهران را 6 هزارواحد مسکوني نشان داد که نسبت به ماه قبل (مردادماه 1401) و ماه مشابه سال قبل (شهریور 1400) به ترتيب 22/9 و 22/5 درصد کاهش نشان ميدهد.
متوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران به 43 میلیون و 230 هزار تومان رسیده که بیشترین قیمت هر متر آپارتمان 87 میلیون و 130 هزار تومان مربوط به منطقه یک شهرداری و کمترین آن با 21 میلیون و 500 هزار تومان در منطقه 19 شهرداری بوده است .
باتوجه به داده های ارائه شده فاصله قیمت هر متر آپارتمان در گرانترین و ارزانترین منطقه تهران حدود 65 میلیون 630 هزار تومان است.

- حجم معاملات ملکی
با بررسی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در تهران براساس عمربنا در شهریور امسال از مجموع 6033 واحد مسکونی معامله شده ، واحدهای تا 5 سال ساخت با 28/4 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.


- تحولات قیمت واحد های مسکونی معامله شده در تهران
میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان معامله شده در شهر تهران براساس گزارشات بنگاههای معاملات ملکی در شهریور ماه به 43/22 میلیون تومان رسید که نسبت به ماه گذشته 1/1 درصد و ماه مشابه سال قبل (شهریورماه 1400)  36/3 درصد افزایش قیمت داشته است.
در ميان مناطق 22 گانه شهرداري تهران، بيشترين متوسط قيمت يک متر مربع زيربناي مسکوني معامله شده معادل 3 / 871 ميليون ريال به منطقه 1 و کمترين آن با 0 / 215 ميليون ريال به منطقه 19 تعلق داشته است

- سایر شاخص های آمار بازار مسکن
توزیع فروانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده نشان میدهد از نظر مساحت واحدهای مسکونی بیشترین سهم به زیربنای کمتر از 80 مترمربع تعلق دارد که معادل 54/4 درصد از سهم کل معاملات می باشد.


- تحولات اجاره بهای مسکن
بررسي شاخص کرايه مسکن اجاري در شهر تهران و کل مناطق شهري در شهريورماه سال 1401 نشاندهنده رشد به ترتيب معادل 40/9 و 46/8 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل ميباشد. لازم به توضيح است رشد ماهانه شاخص مزبور در شهريورماه در شهر تهران و کل مناطق شهري به ترتيب معادل 4/6 و 4/7 درصد ميباشد.در جدول پایین به تفکیک تعداد معاملات واحدهای مسکونی  و میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان معامله شده در 22 منطقه شهرداری تهران نمایش داده شده است.

منبع خبر : پایگاه خبری بانک مرکزی

نظر شما

پست الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود. همه فیلد ها اجباری می باشد.

تمامی كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است
برداشت هر نوع اطلاعات آماری، اقتصادی و خبری از سایت ایران فایل به منظور چاپ و انتشار در رسانه های خبری دیداری و نوشتاری، صرفا با ذکر منبع مجاز بوده و بلا مانع است در غیر این صورت کپی غیر مجاز مطالب، بخصوص فایل های فروش و اجاره ملک پیگرد حقوقی خواهد داشت
 Copyright 2015 All rights reserved, Iran File - Powered by Iran File