انتشار آمار معاملات مسکن پایتخت در مهرماه توسط بانک مرکزی

طبق آمارهای اعلامی بانک مرکزی در مهرماه امسال با کاهش 32.3 درصدی معاملات در پایتخت حجم معاملات این کلان‌شهر به 9.4 هزار واحد مسکونی رسید

0 نظر
بانک مرکزی بر اساس آمارهاي خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور اعلام کرد: در نخستین ماه پاییز امسال، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکوني شهر تهران به 9.4 هزار واحد مسکوني رسيده که  نسبت به ماه قبل کاهشی 9.5 درصدی و نسبت به ماه مشابه سال قبل 32.3 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بر طبق آمارهای ارائه‌شده بانک مرکزی نرخ معاملات مسکن در شهر تهران به‌طور متوسط هر مترمربع 86.1 میلیون ریال معامله‌شده است که این مبلغ نسبت به  ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب 6.4 و 86.5 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در این گزارش در رابطه با حجم معاملات مسکن آمده است:طبق بررسي توزيع تعداد واحدهاي مسکوني معامله‌شده در شهر تهران به تفکيک عمر بنا در مهرماه حاکي از آن است که از مجموع  9357 واحد مسکونی معامله‌شده، واحدهاي تا 5 سال ساخت با سهم 44.5 درصد بيشترين سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقايسه با مهرماه سال قبل 1.7 واحد درصد کاهش‌یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بيش از 15 سال افزوده‌شده است.


همچنین توزيع تعداد معاملات انجام‌شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در این ماه حاکي از آن است که از میان مناطق 22 گانه شهر تهران، منطقه 5با سهم 15.8 درصدي از کل معاملات، بيشترين تعداد قراردادهاي مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است.علاوه بر آن مناطق 2 و 4 به ترتیب با سهم‌های 9.7 و 8.8 درصد در رتبه‌های بعدی قرار داده است.

درمجموع 74 درصد از کل تعداد معاملات انجام‌شده در شهر تهران در مهرماه سال جاری مربوط به 10 منطقه شهر(به ترتیب بیشترین فراوانی در مناطق 5،2،4،10،1،7،8،14،15و 3)بوده و 12 منطقه باقی‌مانده 26 درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.این گزارش می‌افزاید:متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 86.1 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 6.4 و 83.5 درصد افزایش را نشان می‌دهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه 5(معادل 104.6 درصد) و کمترین میزان رشد به منطقه 12 معادل(41.4 درصد) تعلق دارد.در میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران،بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده معادل 187.7 میلیون ریال به منطقه 1 و کمترین آن با 36.1 میلیون  ریال به منطقه 18 تعلق داشته است.

ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 82.9 و 58.9 درصد افزایش نشان می‌دهند.


منبع خبر : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

نظر شما

پست الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود. همه فیلد ها اجباری می باشد.

تمامی كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است
برداشت هر نوع اطلاعات آماری، اقتصادی و خبری از سایت ایران فایل به منظور چاپ و انتشار در رسانه های خبری دیداری و نوشتاری، صرفا با ذکر منبع مجاز بوده و بلا مانع است در غیر این صورت کپی غیر مجاز مطالب، بخصوص فایل های فروش و اجاره ملک پیگرد حقوقی خواهد داشت
 Copyright 2015 All rights reserved, Iran File - Powered by Iran File