تسهیلات ۴۰۰ میلیونی مسکن؛ حمایت از دهک‌های اول تا سوم

ابلاغ تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی مسکن به بانک‌ها؛ حمایت از دهک‌های اول تا سوم درآمدی

0 نظر
تسهیلات مسکن برای افراد محروم با سقف فردی ۴۰۰ میلیون تومان به بانک‌های عامل ابلاغ شده است. این تسهیلات برای حمایت از خانواده‌های کم‌درآمد در نظر گرفته شده و شامل دهک‌های اول تا سوم درآمدی می‌شود. این اقدام با هدف بهبود شرایط مسکن برای خرید و رهن و اجاره خانه برای افراد کم‌درآمد و کمک به تامین نیازهای اساسی آنها صورت گرفته است. شرایط و نحوه دریافت این تسهیلات از سوی بانک‌های عامل به طور جزئی‌تر اعلام خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس تبصره ماده ۱۳ قانون بودجه ۱۴۰۳، مبلغ ۲۰۰ همت به تسهیلات ویژه مسکن محرومین، وام ازدواج و تسهیلات فرزندآوری اختصاص یافته است.


بانک مرکزی سهم تسهیلات مسکن محرومان از این بودجه را مشخص و به بانک‌های عامل ابلاغ کرده است. وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت که ابلاغ ضوابط تسهیلات مسکن محرومان و آغاز پرداخت این تسهیلات می‌تواند به سرعت ساخت و ساز واحدهای مسکونی کمک کند.
بذرپاش وزیرراه و شهرسازی پیش‌تر گفته بود: "اگر به هر واحد مسکونی ۴۰۰ میلیون تومان به شکل قرض‌الحسنه تزریق شود، ساخت مسکن شتاب خیلی خوبی پیدا می‌کند. این موضوع به‌خصوص در نقاط شهری قابل مشاهده است."

بانک مرکزی با ابلاغ بخشنامه‌ای در اردیبهشت ماه، ضمن مشخص کردن سهم بانک‌های عامل از تسهیلات مسکن محرومان، تأکید کرده است: بانک‌ها باید عملکرد اجرایی خود را در این بخش هر سه ماه یک بار به بانک مرکزی گزارش دهند.

در بخشنامه ابلاغی آمده است: پیرو نامه شماره ۷۲۷/۰۳ مورخ ۰۶/۰۱/۱۴۰۳ پیرامون ابلاغ تسهیلات مسکن محرومین موضوع جز ۴ بند ث تبصره ۱۳ قانون بودجه سال جاری، به پیوست جدول سهمیه آن بانک برای پرداخت تسهیلات بند قانونی مذکور با سقف فردی مبلغ ۴ میلیارد ریال و تاییدیه سامانه رفاه ایرانیان (مبنی بر قرار داشتن این افراد در سه دهک اول درآمدی) جهت استحضار ارسال می‌شود.
لازم به ذکر است، باتوجه به بند ث تبصره یاد شده پیرامون ساز و کار نظارت، آن بانک موظف است نسبت به اعلام عملکرد بند مذکور به صورت فصلی هر سه ماه یکبار جهت ارسال به مراجع مربوطه اقدام نماید.


بانک مرکزی همچنین تأکید کرده که حداکثر ظرف مدت یک هفته از تاریخ وصول این نامه، موضوع به واحدهای اجرایی ذیربط در سراسر کشور ابلاغ و یک نسخه از ابلاغیه نیز به بانک مرکزی ارسال شود.


منبع خبر : خبرگزاری تسنیم

نظر شما

پست الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود. همه فیلد ها اجباری می باشد.