سامانه رهگیری خانه‌های خالی در دست طراحی

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن درباره آخرین وضعیت سامانه اخذ مالیات از خانه‌های خالی گفت: مسوولیت ایجاد سامانه املاک و اسکان که یک طرح ملی است و دستگاه‌ها و نهادهای بسیاری باید در آن مشارکت کنند به سازمان ملی زمین و مسکن واگذار شده و کارها در حال انجام است

0 نظر
علی چگینی اظهار کرد: کارهای ایجاد سامانه املاک و اسکان در حال انجام است. وزیر راه و شهرسازی در ماه‌های اخیر طی حکمی مسوولیت ایجاد این سامانه را به سازمان ملی زمین و مسکن محول کرده است. بخش‌های مختلف وزارتخانه نیز در این زمینه همراهی و هماهنگی می‌کنند؛ ولی این یک اقدام ملی است و اطلاعاتش منحصر به یک وزارتخانه و دستگاه نیست. تمام دستگاه‌های دولتی و حتی نهادهای غیردولتی مثل سازمان ثبت درگیر این مساله هستند که در حال پیش بردن کارها هستند.

وی همچنین تغییرات قیمت مسکن در سال آینده را مقداری بالاتر از نرخ تورم پیش‌بینی کرد و گفت: بازار مسکن در سال آینده به لحاظ معاملات، قیمت‌ها و رشد پروانه‌های ساختمانی بهتر از سال ۱۳۹۶ خواهد بود. افزایش قیمت‌ها شاید اندکی بالاتر از تورم باشد و شدید نخواهد بود. روند صدور پروانه‌های ساختمانی نیز در ۹ماه ابتدای امسال ۲/ ۵ درصد رشد داشته است. بنابراین پیش‌بینی می‌کنیم که سال آینده تولید و سرمایه‌گذاری در بخش مسکن رونق بگیرد. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن خاطرنشان کرد: چهار سال است که قیمت مسکن با ثبات نسبی همراه بوده است. در چند ماه اخیر به دلیل افزایش تعداد معاملات، طبیعتا قیمت مسکن مقداری بالا رفته است. با این حال قیمت‌های معاملاتی با قیمت‌های پیشنهادی متفاوت است. در ۱۰ ماه ابتدای امسال حدود ۲/ ۸ درصد قیمت مسکن افزایش یافته است که افزایش قابل ملاحظه ونگران‌کننده‌ای محسوب نمی‌شود. وی ادامه داد: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد خالی در بازار مسکن وجود دارد که پتانسیلی است که می‌تواند سمت عرضه را تقویت کند. از طرف دیگر ظرفیت اقتصاد به شکلی نیست که بتواند افزایش شدید قیمت‌ها را تحمل کند. البته بازار افزایش نسبی در حد تورم یا مقداری بالاتر را تجربه خواهد کرد.

چگینی همچنین محور فعالیت دولت در بخش مسکن را نوسازی بافت‌های فرسوده اعلام کرد.

منبع خبر : دنیای اقتصاد

نظر شما

پست الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود. همه فیلد ها اجباری می باشد.