هشدار دیوان عدالت اداری درباره نظارت ساختمانی

رئیس دیوان عدالت اداری در نامه‌ای به وزیر کشور نسبت به اعمال نظارت دقیق بر ساخت و ساز‌ها از سوی فرمانداران و شهرداران سراسر کشور تذکر داد

0 نظر
به نقل از روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدکاظم بهرامی، رئیس دیوان عدالت اداری، در نامه‌ای به رحمانی فضلی، وزیر کشور نوشت: به موجب ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، مالکان اراضی و املاک واقع در محدوده شهر و حریم آن باید قبل از هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان، از شهرداری پروانه اخذ کنند.

در ادامه این نامه آمده است: مطابق تبصره ۷ ماده ۱۰۰ قانون مذکور، ماموران شهرداری نیز مکلفند بر ساخت‌و‌ساز‌ها نظارت کرده و از بروز هرگونه تخلف به موقع جلوگیری کنند و هرگاه از موارد تخلف از پروانه به موقع جلوگیری نکنند یا در مورد صدور گواهی انطباق ساختمان با پروانه، مرتکب تقصیر شوند، طبق مقررات قانونی به تخلف آنان رسیدگی می‌شود. رئیس دیوان عدالت اداری در ادامه نامه آورده است: پرونده‌های وارده به دیوان عدالت اداری با موضوع اعتراض به آرای کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ شهرداری در سال بیش از ۱۲ هزار فقره است. به موجب قوانین و مقررات جاری کشور اعمال نظارت بر عملکرد شهرداران از وظایف حاکمیتی وزارت کشور است.

در این نامه همچنین آمده است: اعمال نظارت دقیق بر ساخت‌و‌ساز‌ها از سوی فرمانداران و شهرداران سراسر کشور با توجه به تکالیف قانونی در جهت تضمین اصل حاکمیت قانون و حفظ حقوق عامه و پیشگیری از وقوع تخلفات ساختمانی و اتلاف سرمایه‌های ملی و همچنین کاهش ورودی پرونده‌ها به دیوان عدالت اداری نقش موثری خواهد داشت. بنابراین شایسته است این موضوع به استانداران سراسر کشور ابلاغ شود تا نسبت به نظارت دقیق و نظام‌مند و در صورت لزوم معرفی خاطیان به مراجع ذی‌صلاح قانونی اقدام لازم به عمل‌ آید.

منبع خبر : دنیای اقتصاد

نظر شما

پست الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود. همه فیلد ها اجباری می باشد.