سرمایه‌گذاری خارجی، اولویت شهرداری پایتخت

شهردار تهران جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی و تامین صدها پروژه اقتصادی جذاب با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی به‌عنوان اولویت پیش روی شهرداری تهران برای تحقق رشد فراگیر اقتصادی نام برد

0 نظر
محمدعلی نجفی در جریان اولین سفر خارجی خود به‌عنوان شهردار پایتخت، به سئول پایتخت کره جنوبی، با بیان اینکه «اقتصاد ایران در حال رشد است اما این اقتصاد فراگیر نیست»، تصریح کرد: بیشتر از نیمی از این رشد در بخش نفت بوده و آثار آن در ایجاد اشتغال و بهبود نابرابری مطلوب نبوده است. از این رو ما به رشد فراگیرتری در ایران نیاز داریم و دولت باید از طریق هموارسازی زمین بازی برای کسب و کارهای موجود و جدید و نیز بهبود فضای کسب و کار و کارآیی بخشی به بازار کار، بخش غیر نفتی را تقویت کند.

وی با اشاره به نقش مهم تهران در رسیدن ایران به رشد فراگیر ابراز کرد: تهران در سال ۲۰۱۶ تولید ناخالص داخلی بالغ بر ۱۰۱ میلیارد دلار معادل ۲۱ درصد از کل تولید ناخالص داخلی ایران را خلق کرده است. علاوه بر این تهران هنوز نیمی از بخش صنعت ساخت کشور را در ۲۰۱۶ به خود اختصاص داده و پایتخت تجاری ایران به شمار می‌رود.

نجفی پتانسیل‌های شهرداری تهران برای تحقق رشد فراگیر را برشمرد و ابراز کرد: زیرساخت گسترده فن آوری اطلاعات و ارتباطات در نظام مدیریت شهری وجود دارد که هوشمند‌سازی شهر تهران و توسعه کسب و کارهای مبتنی بر فن آوری‌های جدید و به ویژه ICT را از طریق تولید و فروش Big Data موجود و قابل تولید در شهرداری تهران، فراهم کرده است.

وی با اشاره به قابلیت‌های گردشگری در پایتخت، تصریح کرد: جاذبه‌ها و پتانسیل‌های پرشمار گردشگری در شهر تهران، امکان توسعه صنعت توریسم به‌عنوان یک صنعت اشتغال آفرین و ارز آور را ایجاد کرده است و به‌عنوان یکی از پتانسیل‌های شهری به منظور تحقق رشد فراگیر به شمار می‌رود.

شهردار تهران با اشاره به وجود مراکز متعدد و بزرگ آموزشی و پژوهشی مستقر در منطقه کلان‌شهری تهران گفت: این مراکز علمی از رتبه قابل قبولی در عرصه بین‌المللی برخوردار بوده و می‌توانند به‌عنوان موتور محرک ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی به منطقه و جهان عمل کند. همچنین مراکز معتبر و کیفی متعدد در حال ارائه خدمات درمانی و سلامت در شهر تهران هستند.

نجفی تاکید کرد: تهران چه به‌عنوان یک اقتصاد منطقه‌ای بزرگ و چه به‌عنوان الگویی از تجارب اقتصادی موفق برای سایر شهرها، نقش مهمی در اجرای سیاست‌های اقتصادی، شامل رشد فراگیر ایفا می‌کند.

به گزارش دنیای اقتصادوی به تشریح برخی از اولویت‌های راهبردی شهرداری تهران در جهت تقویت رشد فراگیر پرداخت و گفت: توسعه اقتصاد مبتنی بر دانش با تاکید ویژه بر نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات از طریق بهره‌برداری از سخت افزار و نرم افزار‌های موجود در نظام مدیریت شهری تهران به‌عنوان یکی از اولویت‌ها در این زمینه به شمار می‌رود. در کنار آن تولید، انتشار و فروش Big Data موجود در زیرساخت‌های فن آوری شهر تهران در جهت خلق درآمد و ایجاد فرصت‌های اقتصادی جدید برای کسب و کارهای مبتنی بر ICT از اهمیت زیادی برخوردار است.

شهردار تهران با تاکید بر ضرورت توسعه گردشگری در شهر تهران با توجه به ویژگی‌های اکوتوریستی و تاریخی و ظرفیت‌های خدمات سلامت گفت: ضروری است به سمت ایجاد اشتغال فراگیر از طریق مدیریت و بهره‌برداری اقتصادی و بهینه از میراث ارزشمند شهری حرکت کنیم؛ همچنین تحریک رشد اقتصادی، کاهش نابرابری و نیز بهره مند‌سازی اقشار پایینی جامعه از منافع رشد اقتصادی نیز اجتناب ناپذیر است.

نجفی همچنین از جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی و تامین مالی صدها پروژه اقتصادی جذاب با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی به‌عنوان دیگر اولویت پیش رو یاد کرد. شهردار تهران عنوان کرد: اگرچه شهرداری تهران در این مسیر از ابزار و اختیارات قانونی خود به تمامی استفاده خواهد کرد اما قطعا جلب مشارکت دولت مرکزی و سایر سازمان‌هایی که امکان اثرگذاری بر رشد فراگیر را دارند، به‌عنوان یک استراتژی مکمل در دستور کار قرار دارد.

شهردار تهران در حاشیه سومین نشست «شهرداران قهرمان برای رشد فراگیر» که در شهر سئول کره جنوبی برگزار شد، به موضوع اجلاس دوم برگزار شده در این شهر اشاره کرد و افزود: موضوع اجلاس دوم تغییرات اقلیمی، تغییر آب و هوا و به خصوص گرم شدن هوا بود. در زمینه تغییرات آب و هوایی نیز مجموعه‌ای از اقدامات باید در تهران انجام شود که از آن جمله می‌توان به توسعه حمل و نقل عمومی، مبارزه با آلودگی هوا و همچنین توسعه فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی برای آگاه‌سازی شهروندان اشاره کرد.

در عین حال شهردار تهران در جریان دیدار با مقامات و روسای شرکت‌های بزرگ کره جنوبی و فعالان اقتصادی این کشور، با اشاره به خط اعتباری گشوده شده از سوی کره جنوبی یادآور شد: با قراردادی که برای فاینانس بسته شده است، می‌توانیم روابط خود را به‌صورت جدی تری دنبال کنیم؛ همچنان که در ادامه مذاکرات خوبی در زمینه ساخت بیمارستان و سایر مراکز خدماتی مورد نیاز با شرکت‌های کره‌ای صورت گرفته است.

نجفی با اشاره به همکاری مناسب بخش نفت و گاز جمهوری اسلامی ایران با شرکت‌های کره ای، به تشریح ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در شهر تهران به منظور حضور سرمایه‌گذاران این کشور پرداخت. وی در ادامه ضمن ابراز علاقه به منظور استفاده از دانش و سرمایه شرکت‌های کره‌ای در توسعه طرح‌های آتی خطوط مترو در شهر تهران، تاکید کرد: در نظر داریم تعداد مسافران متروی تهران را از ۵/ ۲ میلیون نفر فعلی به پنج میلیون مسافر در روز افزایش دهیم.

وی در ادامه این دیدار که مدیران شرکت‌های هیوندایی و دوو نیز در آن حضور داشتند برنامه‌های شهرداری تهران به منظور برقی کردن موتور‌سیکلت و خودروها در تهران را تشریح کرد. نجفی توسعه در زمینه‌های دانش بنیان، مدیریت پسماند، نوسازی بافت فرسوده، ساخت شهربازی و توسعه امکانات تفریحی را از دیگر زمینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در شهر تهران عنوان کرد.

شهردار تهران در ادامه ضمن دعوت از شرکت‌های کره‌ای برای سفر به تهران به منظور پیگیری مذاکرات پیرامون سرمایه‌گذاری در پروژه‌های شهری، توضیحاتی پیرامون گسترش خط اعتباری و تضمین‌های موجود از سوی دولت به ویژه سرمایه‌گذاران خارجی ارائه داد.

منبع خبر : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

نظر شما

پست الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود. همه فیلد ها اجباری می باشد.

تمامی كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است
برداشت هر نوع اطلاعات آماری، اقتصادی و خبری از سایت ایران فایل به منظور چاپ و انتشار در رسانه های خبری دیداری و نوشتاری، صرفا با ذکر منبع مجاز بوده و بلا مانع است در غیر این صورت کپی غیر مجاز مطالب، بخصوص فایل های فروش و اجاره ملک پیگرد حقوقی خواهد داشت
 Copyright 2015 All rights reserved, Iran File - Powered by Iran File