تغییر رویکرد درآمدی در شهرداری

شهردار تهران نقشه راه تامین درآمد مجموعه شهرداری در سال 93 را تشریح کرد

0 نظر
محمدباقر قالیباف شهردار تهران در مراسم تودیع حسین محمدپورزرندی معاون مالی و اقتصاد شهری پیشین و معارفه دادوش هاشمی معاون جدید منصوب شده در این سمت با تاکید بر پرهیز شهرداری تهران از وابستگي به درآمدهای تک بعدی همچون ساخت وساز، از معاون جدید مالی و اقتصادی شهرداری خواست تا روش‌های جدیدی برای تامین مالی پایدار پیشنهاد دهد.
شهردار تهران با اشاره به تک پایه بودن اقتصاد کشور، گفت: دولت ملی ما از رانت نفتی استفاده می‌کند؛ رانتی که یک فرصت به شمار می‌رود اما همیشه تبدیل به یک تهدید شده است و همیشه دولت از این انفال و امکانی که بوده، آسیب دیده است.  او ادامه داد: از سوی دیگر بحث مدیریت شهری نیز در کشور ما دچار چنین آسیبی است؛ چرا که شهرهای ما یک اقتصاد تک پایه دارند که عمدتا بر حوزه ساخت‌وساز‌ متمرکز هستند اما این موضوع آسیب بزرگی به شمار می‌رود.
او به بلاتکلیفی لایحه استقلال درآمدی شهرداری در مجلس اشاره کرد و افزود: از وقتی شهرداری‌ها شکل گرفت، بنا شد طرح خودکفایی و استقلال درآمدی شهرداری طی لایحه‌ای به مجلس برود؛ قرار بود این لایحه در اوایل دهه 60 به مجلس ارسال شود اما هنوز این اتفاق نیفتاده است و همچنان هزینه‌های شهرها به قوت خود باقی است. بنابراین باید تدبیر جدی برای خروج از تک پایه بودن اقتصاد - چه در حوزه دولت ملی و چه در حوزه مدیریت شهری – داشته باشیم.
قالیباف تصریح کرد: باید تکلیف مدیریت شهری روشن شود که درآمدهای مدیریت شهری از کجا تامین می‌شود. روشن است که حتما نباید درآمدهای مدیریت شهری تک پایه و مبتنی بر ساخت‌وساز‌ باشد.
از درآمد ساخت و ساز فاصله بگيريم
 او اضافه کرد: به نظر می‌رسد راهکارهایی برای این مساله وجود دارد و یکی از توقعات ما از معاونت مالی و اقتصاد شهری نیز این است که به‌طور اساسی و ریشه‌ای به همین بحث بپردازند؛ چرا که باید درآمدهای خود را متنوع و پایدار کنیم. شهردار تهران عنوان کرد: امروز در اقتصاد جهانی، به میزانی که خدمات سهم دارد، صنعت و کشاورزی سهم ندارند و سهم خدمات به تنهایی بیش از جمع صنعت و کشاورزی است. باید این سوال را مطرح کرد که خدمات کجا اتفاق می‌افتد؟ خدمات در مراکز جمعیتی است و بازارهای مالی، تولید ثروت، چرخش پول، چرخش نقدینگی در شهرها است. اگر این موضوعات در شهرها اتفاق می‌افتد، در این میان اقتصاد شهری و مدیریت شهری در کجای این بازار سرمایه ای، مالی و پولی حضور دارد؟
 او گفت: گاه در بازدیدها و گفت‌وگو‌ها با شهروندان، می‌گوییم شما برای حق شارژ آپارتمان 100 متری خودتان در ماه چقدر پرداخت می‌کنید؟ نصف آن را در سال به شهرداری پرداخت نمی‌کنید که چند برابر آن میزان به شما خدمات می‌دهد. غرض آن است که متاسفانه حتی در تعیین عوارض و اخذ بهای خدمات نیز عدالت را رعایت نمی‌کنیم. امروز با کسی که در شهر روزانه 300 گرم زباله تولید می‌کند و کسی که در روز 3 تن زباله تولید می‌کند، یک رفتار را داریم. این مسائل مربوط به کهنگی و فرسودگی سازمان است.
ادعا ندارم که شهرداری تخلف ندارد
 قالیباف در بخش دیگری از صحبت‌های خود تاکید کرد: هیچ وقت ادعا نکردم که در شهرداری تهران تخلف نیست، چنین ادعایی، ادعای عاقلانه‌ای هم نیست؛ اما همیشه این ادعا را داشتم که به نسبت بقیه دستگاه‌ها، سلامت‌سازی، سلامت کاری و کاهش تخلفات را در شهرداری طی کردیم. این هم به برکت تلاش دکتر پورزرندی بود که نظم به‌کار دادند.

منبع خبر : دنیای اقتصاد

نظر شما

پست الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود. همه فیلد ها اجباری می باشد.

تمامی كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است
برداشت هر نوع اطلاعات آماری، اقتصادی و خبری از سایت ایران فایل به منظور چاپ و انتشار در رسانه های خبری دیداری و نوشتاری، صرفا با ذکر منبع مجاز بوده و بلا مانع است در غیر این صورت کپی غیر مجاز مطالب، بخصوص فایل های فروش و اجاره ملک پیگرد حقوقی خواهد داشت
 Copyright 2015 All rights reserved, Iran File - Powered by Iran File