پیشنهاد رفع محدودیت وام برای واحدهای زیر ۱۵ سال در بانک مرکزی

مدیر عامل بانک مسکن از ارائه پیشنهاد به بانک مرکزی مبنی بر اینکه شرط مدت صدور پروانه ساختمانی از ۱۵ به ۲۰ سال را افزایش دهد تا متقاضیان واحدهای با طول عمر بیشتر خریداری کنند، گفت: پیشنهاد شده سقف اوراق از ۶۰ به ۸۰ میلیون تومان افزایش یابد

0 نظر
ابوالقاسم رحیمی‌انارکی در حاشیه افتتاح گالری آثار هنرمندان در شهر جدید اندیشه با اشاره به برنامه‌های بانک مسکن برای افزایش قدرت خرید مردم برای ورود به بازار گفت:‌ در ارتباط با صندوق پس‌انداز مسکن یکم بانک مسکن در حال انجام یک اقدام است که این صندوق افزایش سقف تسهیلات مستلزم چند محدودیت است. اولین محدودیت توانایی پرداخت اقساط از سوی متقاضیان وام است.

وی ادامه داد: محدودیت بعدی در ارتباط با تامین کسری منابع احتمالی است که به وجود می‌آید. در این زمینه اولین اقدام این بوده که حداقل مدت صدور پروانه ساختمانی را به بانک مرکزی پیشنهاد داده‌ایم که  بر اساس آن از 15 سال به 20 سال افزایش یابد.

مدیرعامل بانک مسکن تاکید کرد:‌این کار به بخشی از مردم کمک می‌کند تا واحدهای با طول عمر بیشتر و با قیمت‌های مناسبت‌تری خریداری کنند.

رحیمی‌انارکی در پاسخ به این سوال که با افزایش مدت صدور پروانه ساختمانی برای دریافت وام صندوق یکم این احتمال وجود دارد، با افزایش تقاضا قیمت واحدهای زیر 20 سال افزایش یابد، اظهار کرد: تفاوت قیمتی خیلی چشمگیر افزایش نمی‌یابد، چراکه دامنه وام صندوق پس‌انداز مسکن یکم خیلی وسیع‌تر می‌شود؛ به عبارت دیگر عرضه بیشتری صورت می‌گیرد و به بازار کمک می‌کند.

*پیشنهاد افزایش سقف اوراق حق تقدم وام مسکن تا 80 میلیون

وی در ادامه با اشاره به این‌که وضعیت منابع و مصارف صندوق یکم مناسبی دارد، تاکید کرد:‌ بانک مسکن در حال افزایش سقف اوراق حق تقدم وام مسکن تا سقف صندوق یکم است که این اقدام نیز در قالب پیشنهادی به بانک مرکزی ارائه شده است.

وی در این‌باره توضیح داد: این افزایش سقف برای سراسر کشور است و همین رقم وامی که در صندوق پس‌انداز یکم پرداخت می‌شود در روش تامین وام از طریق اوراق حق تقدم پرداخت خواهد شد. به عنوان مثال در تهران برای خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم 60 میلیون تومان و در صندوق یکم 80 میلیون تومان وام به متقاضی پرداخت می‌شود. به بانک مرکزی پیشنهاد داده‌ایم، سقف وام اوراق نیز به 80 میلیون تومان افزایش یابد.

منبع خبر : خبرگزاری فارس

نظر شما

پست الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود. همه فیلد ها اجباری می باشد.

تمامی كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است
برداشت هر نوع اطلاعات آماری، اقتصادی و خبری از سایت ایران فایل به منظور چاپ و انتشار در رسانه های خبری دیداری و نوشتاری، صرفا با ذکر منبع مجاز بوده و بلا مانع است در غیر این صورت کپی غیر مجاز مطالب، بخصوص فایل های فروش و اجاره ملک پیگرد حقوقی خواهد داشت
 Copyright 2015 All rights reserved, Iran File - Powered by Iran File