ثبت ۱۹ هزار معامله مسکن و آپارتمان در دی‌ماه ۹۶

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، با اشاره به اینکه در دی ماه سالجاری، معاملات مسکن نسبت به دی ماه سال گذشته۱۵ درصد رشد داشت، گفت: پیش‌بینی من از بازار مسکن، عدم افزایش شدید قیمت‌ها و رشد معاملات با شیب ملایم است

0 نظر
علی چگنی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، درباره آخرین وضعیت بازار مسکن و پیش‌بینی آینده پیش‌روی این بازار بر اساس سایر متغیرها به ارایه نکاتی پرداخت.

چگنی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به دلیل شرایط اقتصادی کشور همچون تغییرات قیمت نفت، وضعیت اقتصاد جهانی، رکود اقتصاد داخلی، تحریم و ...، مسکن دچار رکود بود، از رونق تدریجی و ملایم آن خبر داد و گفت: از تابستان سالجاری تاکنون، شاهد رونق بازار معاملات مسکن هستیم که البته این شرایط نیز تابع شرایط رشد اقتصادی کشور بود.

 مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن ادامه داد: از تابستان سالجاری در تهران به عنوان شهر پیشتاز، تعداد معاملات رشد داشت که این رشد معاملات با افزایش ملایم قیمت‌ها و البته كمتر از نرخ تورم همراه بود و این شرایط تا هم‌اکنون نیز ادامه یافت. در ماه­های آذر و دی به ترتیب ۴ و ۳ درصد قمیت‌ها افزایش یافتند و این افزایش همراه با افزایش معاملات بود.

چگنی یادآور شد: در دی ماه سالجاری بالغ بر ۱۹ هزار معامله مسکن و آپارتمان در شهر تهران ثبت شد که با توجه به دوران رکودی که در آن قرار داشتيم، رکورد خوبي است و حاکی از رونق تدریجی در بازار مسکن است.

 وی خاطرنشان کرد تعداد بیشترین و کمترین معامله ثبت شده در سالهای گذشته بین ۲۳ تا ۵ هزار در نوسان بوده است که بیشترین آن در شرایط افزایش ناگهانی قیمت‌ها در دولت دهم به وقوع پیوست و بعد از آن نیز شاهد ركود در اين بازار بودیم که خوشبختانه در ماه‌های آتی و از تابستان وارد رونق تدریجی بازار مسکن شده­‌ايم.

چگنی روند تدریجی و افزایشی معاملات را مثبت ارزیابی کرد و میزان معاملات را از تابستان که از ۱۳ هزار معامله ثبت شده بود تا دیماه که به ۱۹ هزار معامله رسید قابل توجه دانست.

وی گفت: اگر روند معاملات رادنبال کنیم، شاهد خواهيم بود كه تعداد معاملات از ۱۳ هزار معامله در تابستان به ۱۶ هزار و در نهایت به ۱۹ هزار معامله رسیده که به معنای رونق معاملات در بازار مسکن است و به صورت تدریجی رخ داده است، بنابراین می­تواند حاکی از بهبود شرایط در این بازار باشد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن خاطرنشان کرد: معاملات بازار مسکن در دی ماه سالجاری نسبت به دی‌ماه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش قیمت داشته است. همچنین رونق بازار معاملات در ۱۰ ماهه سال ۹۶ نسبت به ۱۰ ماهه سال ۹۵ در حدود ۸.۲ درصد رشد را تجربه کرده است که این میزان، قابل‌ملاحظه است.

وی با تاکید بر این مطلب که قیمت مسکن باید در حد معقولی باشد تا انگیزه برای سرمایه‌گذار و تولید‌کننده در این بازار ایجاد کند، گفت: اگر قیمت مسکن همواره رو به نزول باشد، توليد مسكن جديد بسيار كند خواهد شد و به دنبال آن با ورود تقاضاهاي جديد، شوک قیمتی ناگهانی و ناهنجاری ایجاد می‌شود. اما اگر ملایمتی در افزایش قیمت‌ها باشد و به دنبال آن تعادلی بین قیمت و تورم و سایر شاخص ها وجود داشته باشد، همواره تعادل در بازار مسکن وجود خواهد داشت.

چگنی با تاکید بر این مطلب که سیاستگذاران کلان مسکن، طرفدار افزایش قیمت‌ها نیستند، گفت: به لحاظ شاخص‌های تولید و اشتغال باید در حد معقولی افزایش قیمت‌ها را داشته باشیم. زیرا سبب می‌شود تا سرمایه­‌گذاران، علاقمند به اخذ پروانه ساختمانی شوند. افزایش پروانه ساختمانی نیز به معنای افزایش تقاضای ساخت وساز است. آمار پروانه‌هاي ساختماني نشان می‌دهد در تهران در بازه ۱۰ ماهه تعداد پروانه‌های ساختمانی صادره۵.۴ درصد رشد داشته و در سایر مناطق شهری در بازه ۶ ماهه اين رشد حدود۳.۴ درصد بوده است. بنابراین رشد پروانه‌ها یعنی رشد ساخت و ساز و رشد کسب و کار در حوزه مسکن و ساختمان.

وی یادآور شد: ادامه این فرایند سبب می‌شود تا فعالیت در زنجیره پایین بخش مسکن شکل بگیرد. زیرا زمانیکه پروانه‌های ساختمانی افزایش می‌یابد تقاضا برای ساخت و ساز و به تبع آن تقاضا برای محصولات پایین دستی ساخت و ساز مسکن افزایش یافته و به دنبال آن در سالهای آتی نیز تقاضا برای محصولات بالادستی همچون محصولات موردنیاز برای خانوارها افزایش خواهد یافت. بنابراین گردش مالی در این بخش افزایش می‌یابد.

منبع خبر : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

نظر شما

پست الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود. همه فیلد ها اجباری می باشد.

تمامی كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است
برداشت هر نوع اطلاعات آماری، اقتصادی و خبری از سایت ایران فایل به منظور چاپ و انتشار در رسانه های خبری دیداری و نوشتاری، صرفا با ذکر منبع مجاز بوده و بلا مانع است در غیر این صورت کپی غیر مجاز مطالب، بخصوص فایل های فروش و اجاره ملک پیگرد حقوقی خواهد داشت
 Copyright 2015 All rights reserved, Iran File - Powered by Iran File