امکان پرداخت تسهیلات زوجین از حساب پس‌انداز مسکن جوانان

هر کدام از زوجین (زن و شوهر)، چنانچه در حساب پس ­انداز مسکن جوانان، سپرده‌­گذاری قبلی،‌ انجام داده باشند و هم اکنون یا در آینده، موعد دریافت تسهیلات خرید مسکن آنها فرا رسیده باشد، می­‌توانند هر دو، با دریافت تسهیلاتشان از بانک مسکن،‌ در مجموع، یک آپارتمان خریداری کنند

0 نظر
به نقل از روابط عمومی بانک مسکن، این امکان جدید که مخصوص زوجین­ و از طریق حساب پس­ انداز مسکن جوانان، در نظر گرفته شده است، قدرت خرید مسکن خانوارهای متقاضی مسکن را از طریق تجمیع تسهیلات مسکن،‌ فراهم می‌آورد و در نهایت باعث رونق معاملات مسکن در بازار خواهد شد.

روابط عمومی بانک مسکن اعلام کرد: تا پیش از این، فقط امکان استفاده از یک فقره تسهیلات خرید مسکن برای زوجین فراهم بود اما با تصویب شورای پول و اعتبار و تدوین دستورالعمل مربوطه در بانک مسکن، امتیاز زوج­ های جوانی که قبل از ازدواج­شان، هر دو در حساب پس­­انداز مسکن جوانان، به قصد دریافت تسهیلات خرید، سرمایه­ گذاری کرده بودند، محفوظ خواهد ماند و امتیاز آنها در قالب خرید مسکن با تسهیلات تجمیعی قابل استفاده خواهد بود. منظور از تسهیلات تجمیعی در این موضوع، استفاده از تسهیلات خرید مسکن زن و تسهیلات خرید مسکن شوهر بصورت همزمان برای خرید یک واحد مسکونی است.

بر این اساس زوجین دارنده حساب‌ پس‌انداز مسکن جوانان که طبق مقررات این حساب هر دو (زوج و زوجه) مشمول دریافت تسهیلات موضوعه می­‌شوند، می‌توانند از سقف امتیاز تسهیلاتی متعلق به حساب خود (با توجه به سال افتتاح حساب و منطقه جغرافیایی) بهره‌مند شده و نسبت به تهیه واحد مسکونی مشترک با قدمت حداکثر ۲۰ سال اقدام کنند.

در مورد املاک بیش از ۲۰ سال قدمت، سقف تسهیلات در حالت زوجین (مجموع تسهیلات زوج و زوجه) همانند تسهیلات انفرادی از محل حساب‌های پس‌انداز مسکن جوانان ۳۵ میلیون تومان تعیین شده است. در اعطای تسهیلات مسکن جوانان زوجین، علاوه بر اینکه هر یک از زوجین باید به صورت مجزا مشمول تسهیلات حساب پس‌انداز مسکن جوانان باشند، رعایت سایر ضوابط تعیین شده در تسهیلات زوجین از جمله خرید شش‌ دانگ واحد مسکونی، رعایت سقف حداکثر ۸۰ درصد ارزش ملک در تعیین سقف تسهیلات پرداختی و همچنین سایر ضوابط به قوت و اعتبار خود باقی است به این معنا که کل تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن به زوجین، نباید از  حداکثر ۸۰ درصد ارزش روز و کارشناسی آپارتمان مورد معامله، تجاوز کند.

ضمناً در اعطای تسهیلات از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان زوجین (همانند سایر تسهیلات زوجین) مجموع تسهیلات زوج و زوجه در سرفصل تسهیلات زوجین ذیربط با ایجاد صرفاً یک سرلوحه تسهیلاتی ثبت می‌شود.

بر این اساس،‌ محدودیت پرداخت صرفاً یک فقره تسهیلات زوجین به هر زوج در این تسهیلات نیز به قوت و اعتبار خود باقی بوده و اعطای تسهیلات مسکن جوانان زوجین (همانند تسهیلات اوراق گواهی حق تقدم زوجین و صندوق مسکن یکم زوجین) به زوجینی که قبلاً از هر یک از انواع تسهیلات مسکن زوجین استفاده نموده باشند، امکان‌پذیر نخواهد بود.

منبع خبر : خبرگزاری فارس

نظر شما

پست الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود. همه فیلد ها اجباری می باشد.

تمامی كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است
برداشت هر نوع اطلاعات آماری، اقتصادی و خبری از سایت ایران فایل به منظور چاپ و انتشار در رسانه های خبری دیداری و نوشتاری، صرفا با ذکر منبع مجاز بوده و بلا مانع است در غیر این صورت کپی غیر مجاز مطالب، بخصوص فایل های فروش و اجاره ملک پیگرد حقوقی خواهد داشت
 Copyright 2015 All rights reserved, Iran File - Powered by Iran File