مروری بر وضعیت بازار مسکن در سال ۹۵

بر اساس گزارش بانک‌مرکزی، حجم معاملات آپارتمان‌های‌مسکونی شهر تهران در سال ۹۵، رشد ۵.۴ درصدی را نشان می‌دهد که این آمار، نشان از بهبود وضعیت بازار مسکن در سال گذشته را داشت

0 نظر
بانک‌مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود از تحولات بازار مسکن شهر تهران از بهبود وضعیت بازار معاملات مسکن در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ خبر داد. براساس این گزارش، حجم معاملات آپارتمان‌های مسکونی در شهر تهران طی یک سال ۹۵ نسبت به سال قبل، از رشد۵.۴ درصدی برخوردار شد که این موضوع نشان از بهبود وضعیت بازار معاملات مسکن در این سال دارد. در سال ۹۵، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۶۲ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی رسید که در مقایسه با سال قبل،۵.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد؛ در این مدت متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در شهر تهران معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی، ۴ میلیون و ۳۹۰هزار تومان بوده است که نسبت به سال قبل-۹۴-معادل ۴/ ۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

دنیای اقتصاد نوشت: بانک‌مرکزی همچنین در این گزارش وضعیت تحولات بازار مسکن شهر تهران طی اسفندماه ۹۵ را هم مورد بررسی قرار داده و اعلام کرده است که در اسفندماه سال ۹۵، تعداد معاملات آپارتمان‌های‌مسکونی شهر تهران به ۱۲ هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب، ۲۱.۶ و ۶.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. این در حالی است که در اسفند ۹۵، متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب به میزان ۱.۵ و ۵.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در اسفند ماه سال ۹۵ حاکی از آن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۵۱.۱ درصد، بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند؛ این در حالی است که این سهم در مقایسه با اسفندماه سال قبل کاهش یافته و عموما به سهم واحدهای با قدمت بیش از ۱۵ سال افزوده شده است. همچنین توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در اسفندماه سال ۹۵ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه‌۵ با سهم۱۵.۵ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است؛ همچنین مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با سهم ۱۱.۱ و ۱۰.۵ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، بیشترین رشد متوسط قیمت مسکن در اسفند ماه ۹۵ نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۶(معادل ۸.۶ درصد) و بیشترین کاهش متوسط قیمت به منطقه یک (معادل ۱.۷ درصد) تعلق دارد. در اسفند ماه ۹۵، از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده، معادل ۹ میلیون و۸۲۰ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با ۲ میلیون و۱۷۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است که این ارقام در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، به ترتیب ۱.۷  درصد کاهش و ۲.۸ ‌درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک مترمربع آپارتمان مسکونی در اسفند ۹۵ حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۳ تا ۳.۵  میلیون تومان به ازای هر مترمربع با سهم ۱۱.۷ درصدی بیشترین سهم از تعداد معاملات مسکن در شهر تهران را در این بازه زمانی به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که به لحاظ سطح زیربنا نیز بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع-معادل ۱۴.۳ درصد-اختصاص داشته است. 

بنا بر این گزارش، هر چند به لحاظ «سطح قیمت» و «میزان معاملات مسکن» شهر تهران تفاوت جزئی میان آمارهای ارائه‌شده از سوی بانک مرکزی و دفتر اقتصاد مسکن وجود دارد اما وضعیت بازار مسکن از سوی هر دو مرجع یکسان توصیف شده است؛ به این معنا که هم دفتر اقتصاد مسکن و هم بانک مرکزی در تشریح تحولات سال ۹۵ بازار مسکن اعلام کرده‌اند که رشد قیمت مسکن در این سال «کمتر از نرخ تورم» بوده است.

منبع خبر : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

نظر شما

پست الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود. همه فیلد ها اجباری می باشد.

تمامی كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است
برداشت هر نوع اطلاعات آماری، اقتصادی و خبری از سایت ایران فایل به منظور چاپ و انتشار در رسانه های خبری دیداری و نوشتاری، صرفا با ذکر منبع مجاز بوده و بلا مانع است در غیر این صورت کپی غیر مجاز مطالب، بخصوص فایل های فروش و اجاره ملک پیگرد حقوقی خواهد داشت
 Copyright 2015 All rights reserved, Iran File - Powered by Iran File