الزام ارایه شناسنامه فنی در زمان پیش‌فروش ساختمان

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان با تاکید بر تصویب و ابلاغ شناسنامه فنی ساختمان از الزام ارایه شناسنامه فنی در زمان پیش فروش ساختمان خبر داد

0 نظر
منوچهر شیبانی‌اصل مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان گفت: شناسنامه فنی ساختمان برای پیش‌فروش ساختمان است و هر سازنده و یا سرمایه‌گذاری بخواهد ساختمان را پیش‌فروش کند باید شناسنامه را دریافت کند. مقررات ملی ساختمان از جایگاه خوبی برخوردار است و برای نخستین‌بار در سال ۵۲ در قانون نظام مالی و ساختمان مطرح و به طور کوتاه به آن اشاره شد.

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان افزود: اوایل سال ۶۰ تدوین آن شروع و سال ۱۳۷۴ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تصویب و الزام قانونی پیدا کرد. بیش از ۳۵ سال ما صاحب قانون مقررات ملی ساختمان هستیم. مقررات ملی ساختمان ما جوان است و بسیاری از شهروندان و هموطنان با ان آشنایی پیدا کردند و مهندسان، دستگاههای قضایی و دادگاهها هم براساس مقررات ملی ساختمان تصمیم می‌گیرند.

شیبانی‌اصل ادامه داد : هم وطنان در ساخت و ساز از مهندسان و کاردان‌ها مطالبه‌گر اجرای مقررات ملی ساختمان باشند.

وی گفت: شناسنامه فنی ملکی ساختمان در انتهای ساخت و ساز داده می‌شود و فرایند ساخت و ساز را می‌پوشاند در واقع شناسنامه فنی ساختمان که در قانون پیش‌فروش ساختمان است آینده را به تصویر می‌کشد که از چه مصالح و طرح‌هایی استفاده می‌شود اما شناسنامه فنی ملکی در انتهای کار می‌گوید چه چیزی در این ساختمان ساخته شده است.

شیبانی‌اصل تاکید کرد: شناسنامه فنی ملکی اصولا برای همه ساختمان‌ها باید صادر شود اعم از اینکه ساختمان پیش‌فروش شود یا خیر. اما شناسنامه فنی ساختمان فقط برای ساختمان‌هایی که قصد پیش‌فروش دارند و اگر کسی پیش‌فروش نکند نیاز به شناسنامه فنی ساختمان نیست.

وی افزود:‌ در زمان پیش‌فروش ساختمان، خریدار باید از مصالح ساختمانی که در ساختمان استفاده شده مطلع شود که در پیش‌فروش، فروشنده چه چیزی را تعهد می‌کند که در آینده اگر تخلفی درباره مثلا مصالح ساختمانی صورت گیرد می‌توان شکایت کرد.

مدیرکل دفتر سازمانهای مهندسی و تشکلهای حرفه ای به صدا و سیما گفت: الزامات قانونی در شناسنامه فنی باید رعایت شود.

وی تاکید کرد: پیش فروشنده متعهد است براساس شناسنامه و قرارداد تعهدات را انجام دهد و اگر انجام نداد خسارت پرداخت شود. همچنین در قانون به روشنی آمده است که شناسنامه فنی در قرارداد پیش‌فروش نیاز است و باید در قانون پیش‌فروش به طور کامل درج شود.

منبع خبر : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

نظر شما

پست الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود. همه فیلد ها اجباری می باشد.

تمامی كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است
برداشت هر نوع اطلاعات آماری، اقتصادی و خبری از سایت ایران فایل به منظور چاپ و انتشار در رسانه های خبری دیداری و نوشتاری، صرفا با ذکر منبع مجاز بوده و بلا مانع است در غیر این صورت کپی غیر مجاز مطالب، بخصوص فایل های فروش و اجاره ملک پیگرد حقوقی خواهد داشت
 Copyright 2015 All rights reserved, Iran File - Powered by Iran File