ماموریت‌ ویژه سازمان ملی زمین

سازمان ملی زمین و مسکن که در دولت‌های نهم و دهم مسولیت هدایت نیمی از 2 میلیون واحد مسکونی‌مهر و تامین 100 درصد زمین‌های مورد نیاز این طرح را برعهده داشت، از امروز با ابلاغیه جدید وزیر راه‌وشهرسازی ماموریت دارد زمین‌های دولتی را به گونه‌ای مدیریت کند تا امکان انتقال جمعیت ساکن کلانشهرهای کشور به حومه –شهرهای‌جدید- فراهم شود

0 نظر

عباس آخوندی در مراسم معارفه محمد پژمان رییس جدید سازمان ملی زمین و تودیع احمد اصغری مهرآبادی رییس سابق سازمان، با تاکید بر فرارسیدن زمان تغییر رویکرد در مدیریت زمین اعلام کرد: رییس جدید سازمان ملی زمین باید با مدیریت بر بازار زمین، کاری کند که زندگی در شهرهای جدید کیفیتی بالاتر از کلان‌شهرها پیدا کند، برای این منظور باید نگاه یکپارچه به توسعه‌شهرها و حومه آنها همراه با توسعه یکپارچه حمل‌ونقل از حومه به شهرمادر و برعکس، در دستور کار این سازمان قرار بگیرد.
 وزیر راه‌وشهرسازی افزود: تاکید بر ضرورت تمرکززدایی شدید از کلانشهرها، نگاه یکپارچه به توسعه شهرها و حومه آنها همزمان با توسعه یکپارچه حمل و نقل از حومه به شهر و برعکس، توسعه سکونتگاه‌ها در پیرامون پروژه‌های بزرگ حمل‌ونقل، تمرکز بر نسل جدید طرح‌های توسعه شهری به صورت متصل یا منفصل از شهرهای مادر، عرضه زمین به نحوی که سیاست پس انداز، انبوه‌سازی و کوچک‌سازی را پشتیبانی کند، اصلاح نظام مالی مستغلات برای تطویل مدت زمان اجاره و همچنین تلاش برای رسیدن به هدف تامین حداقل یک واحد مسکونی برای هر خانوار ایرانی، مهم‌ترین اولویت‌های سازمان ملی زمین و مسکن در دوره جدید مدیریتی است. وزیر راه‌وشهرسازی خاطرنشان کرد: از رییس جدید سازمان ملی زمین و مسکن توقع داریم مدیریت زمین در دوره جدید بگونه‌ای باشد که به تدریج مازاد جمعیت به سمت حومه‌های شهری هدایت شود.وی ادامه داد: در این راستا، ارتقای زندگی حومه‌ای به نحوی که نسبت به زندگی درون شهری از کیفیتی برتر برخوردار باشد و به توسعه شهری همزمان با توسعه حمل‌ونقل و به خصوص حمل و نقل ریلی توجه شود، باید در اولویت برنامه‌های مدیریت زمین مورد تمرکز واقع شود. آخوندی تصریح کرد: بر این مبنا باید به سمتی برویم که زندگی در شهرهای جدید کیفیتی به مراتب بالاتر از مرکز کلانشهرها داشته باشد؛ اما عملا می‌بینیم که شهرهای جدید امروزه به نوعی حاشیه نشینی سازمان یافته تبدیل شده‌اند که مشکلات عدیده‌ای دارند.
 دنبال کاسبی با زمین‌های دولتی نیستیم
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه به دنبال کسب درآمد و کاسبی از زمین‌های دولتی نیستیم، گفت: زمین باید از این پس به وسیله سیاست‌گذاری برای تامین خدمات در شهرها و پشتوانه ایجاد حمل و نقل سریع و آسان بین حومه و کلانشهرها تبدیل شود. وی با تاکید بر اینکه مدیریت زمین حتما باید در کمک به شهرداری‌های منضبط و قانونمند اعمال شود، افزود: نسل جدید آماده‌سازی زمین هم باید به گونه‌ای انجام شود که بتوان این مجموعه‌ها را برای تولید انبوه مسکن، به صورت بلوک‌های شهری به انبوه‌سازان و شهرک سازان واگذار کنیم.
 پیگیری مالیات بر زمین‌های بایر
وزیر راه و شهرسازی همچنین با تاکید بر ماموریت جدید سازمان ملی زمین و مسکن به منظور تعیین تکلیف مالیاتی برای مسکن و همچنین زمین‌های بایر، گفت: در حوزه زمین و مسکن باید به سمتی برویم که اگر افراد خواستند با زمین و مسکن یا سایر مستغلات کاسبی کنند، حداقل مالیات آن را بپردازند تا زمینه‌های سوداگری در این حوزه از بین برود. در این راستا به رییس جدید سازمان ملی زمین و مسکن ماموریت داده می‌شود به سرعت یک گروه اقتصادی را با همکاری وزارت اقتصاد و دارایی به منظور تعیین تکلیف مالیاتی زمین و مسکن تدارک ببیند.
 آخوندی با اشاره به ضرورت ساماندهی بازار اجاره به نفع مستاجران گفت: با استفاده از ابزارهای مالیاتی می‌توان برنامه تطویل زمان اجاره به بیش از یکسال را عملی کرد. این امر هم به نفع مستاجران است و هم از این نظر که موجران می‌توانند با این برنامه به اجاره داری به عنوان نوعی کسب و  کار بادوام و قابل اتکا نگاه کنند، حائز اهمیت است.
 13 نوع مشکل در مسکن مهر 
در این مراسم همچنین رییس سابق سازمان ملی زمین و مسکن با اعلام اینکه 13 نوع مشکل در مسکن مهر شناسایی شده است، گفت: وزارت راه‌وشهرسازی باید در مورد این مشکلات چاره اندیشی کند.احمد اصغری مهرآبادی تصریح کرد: مجموعا تاکنون 1میلیون و 200 هزار هکتار زمین تامین شده است که در 6 سال اخیر برای 386 هزار هکتار از این زمین‌ها به نام دولت سند صادر شده است. وی ادامه داد: همچنین در این مدت 120 هزار هکتار زمین واگذار شده که 34 هزار هکتار آن در دوره 6 سال اخیر بوده است.


منبع خبر : دنیای اقتصاد

نظر شما

پست الکترونیکی شما نمایش داده نمی شود. همه فیلد ها اجباری می باشد.

تمامی كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است
برداشت هر نوع اطلاعات آماری، اقتصادی و خبری از سایت ایران فایل به منظور چاپ و انتشار در رسانه های خبری دیداری و نوشتاری، صرفا با ذکر منبع مجاز بوده و بلا مانع است در غیر این صورت کپی غیر مجاز مطالب، بخصوص فایل های فروش و اجاره ملک پیگرد حقوقی خواهد داشت
 Copyright 2015 All rights reserved, Iran File - Powered by Iran File